Na stronie :
Archiwa
Kalendarz
Marzec 2018
P W Ś C P S N
« Sty   Maj »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Odwiedziło nas
Darmowy licznik odwiedzin

Rekolekcje Doradców Życia Rodzinnego Archidiecezji Przemyskiej

 

To co robimy, mamy robić z pasją

 

By móc rozpocząć jakieś nowe działanie lub kontynuować rozpoczęte, każdy człowiek w pewnym momencie powinien znaleźć czas, aby zatrzymać się w pośpiechu, pomyśleć, przeanalizować dotychczasowe  postępowanie i podjąć mądrą decyzję, co dalej ma robić. Dla nas jako doradców życia rodzinnego szczególnie cenny jest taki moment zatrzymania, w którym mamy możliwość dyskutować nie sami z sobą, ale z Panem, który jest naszą siłą, mocą, umocnieniem, który wyznacza nam kierunki działania. Trzeba tylko znaleźć ten cenny czas, bez pośpiechu, by móc Go usłyszeć. Taki czas był nam dany do przeżycia w dniach 23-25 lutego 2018 r. w czasie rekolekcji zorganizowanych przez Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Przemyskiej w Opactwie s. Benedyktynek w Jarosławiu. Atmosfera jaka panuje w jarosławskim Opactwie sprzyja wyciszeniu i refleksji, chociaż zawsze mogłoby być więcej czasu na wspólne sam na sam z Panem. Za ten czas składamy Ojcu Niebieskiemu, Jego i naszej Matce serdeczne podziękowanie.

 Wykłady i konferencje prowadziła dla nas pani dr hab. Urszula Dudziak, prof. KUL z Lublina, psycholog, teolog, doradca życia rodzinnego, instruktor NPR.`

Z wielkim zaciekawieniem wysłuchaliśmy konferencji na temat „Deprawacyjna edukacja seksualna – mechanizmy manipulacji”, która  uświadomiła nam, że najważniejszym zadaniem  dla człowieka jest ochrona miłości, ochrona życia, nie tylko doczesnego, ale i wiecznego.

Słowami  które mocno zapadły w nasze serca a  dotyczyły norm moralnych i odpowiedzialności za powierzone zadania, przypomniała nam jak  ważne jest przestrzeganie norm moralnych, bo one są po to, by nas chronić i zabezpieczyć. Jeśli jest ostrzeżenie, że czegoś robić nam nie wolno, to przestrzegajmy tego, a nie decydujmy o swoim postępowaniu sami. Jest wiele ludzi, którzy kwestionują wszelkie prawne normy i dopuszczają różne dewiacje, nie widzą zagrożeń negatywnych dla ciała, psychiki, ducha i relacji społecznych, dlatego warto zdać sobie sprawę, że normy moralne są słuszne i trzeba je przestrzegać. A skąd mamy je czerpać? Z Pisma świętego, Dekalogu, Katechizmu Kościoła Katolickiego, Dokumentów Kościoła, Encyklik, Kongregacji Wychowania Chrześcijańskiego, Kongregacji Nauki Wiary – jest sporo materiału tylko chciejmy po nie sięgać.

„… Wielka odpowiedzialność spoczywa na nas doradcach życia rodzinnego.  Jeżeli nie damy fundamentu, wsparcia, nie przekażemy uczciwie wykładów, nie wyjaśnimy niejasności i nie zrobimy wystarczająco dużo, żeby uchronić narzeczonych, małżonków przed złem to oznacza, że współpracujemy ze złem czyli uczestniczymy w grzechach cudzych – to my zawiniliśmy. My mamy służyć dobru, życiu, chronić sakramentalne węzły małżeńskie, chronić rodziny, choćby nas to wiele kosztowało, to jest nasz obowiązek i zadanie. Do zła nigdy nam nie wolno ręki przyłożyć – nigdy i za nic!”

Po tak mocnych słowach był czas, aby sobie to wszystko na nowo poukładać, dlatego pochylaliśmy głowy przed Najświętszym Sakramentem i w ciszy serca oddawaliśmy swoje plany, pomysły, trudności, cierpienia w Jego ręce, aby nas przemieniał na nowo i wlał w nasze serca nowego ducha, który nas umocni, doda sił i odwagi do codziennej posługi i pomocy każdemu człowiekowi, który od nas jej potrzebuje.

Opiekę duchową nad uczestnikami rekolekcji sprawował ks. dr Marek Machała. Myślą przewodnią podjętą w rozważaniach były słowa św. Siostry Faustyny. Codzienne uczestniczenie w Eucharystii, rozważaniach Drogi Krzyżowej, umacnianie się Słowem Bożym i Ciałem Pana zachęcało do refleksji nad słowami zawartymi w Dzienniczku apostołki miłosierdzia. „Jak i czy korzystamy z darów Bożego miłosierdzia?”- to pytanie postawił nam ks. Marek jako zadanie.  Przypomniał że: „kiedy ludzie zawarli przymierze z Panem Bogiem, dopóki przestrzegali przykazań wiodło im się dobrze, kiedy zaczęli się sprzeniewierzać pojawiał się głód, cierpienie, zarazy, nieuczciwe życie. Dlatego trzeba nieustannie odnawiać swoją wierność do Pana Boga. Zadanie dla nas – żeby tak żyć jak uczy tego Bóg. Kiedy ktoś  Ci zrobi coś złego, myśl co dobrego możesz zrobić dla niego. Pan Jezus nie tylko uczy nas słowem ale i przykładem”.

Zadania i obowiązki  jakie stoją przed nami przekazała nam diecezjalna doradczyni pani Anna Maciołek, przypominając i uświadamiając wszystkim o wielkiej odpowiedzialności i uczciwości jakiej musimy od siebie wymagać – bo kiedyś z tego zdamy sprawę przed Bogiem.

 W sobotni wieczór uczestniczyliśmy w Walnym Zebraniu  Stowarzyszenia “Miłość i Odpowiedzialność” Oddział Przemyski, na którym został wybrany nowy Zarząd i omówiliśmy działalność Stowarzyszenia na kolejny okres działalności.

Pragniemy serdecznie podziękować Dobremu Panu Bogu, że pozwolił nam spotkać się w naszej wspólnocie. Pani Urszuli Dudziak jesteśmy wdzięczni, że zechciała do nas przyjechać z Lublina, pomimo mrozu i długich godzin spędzonych w pociągu. Księdzu Markowi Machale  za słowa homilii i czuwanie nad stroną duchową rekolekcji,  Ani Maciołek za troskę i przygotowanie  rekolekcji oraz  dbałość o szczegóły, aby wszystko przebiegło prawidłowo. Bóg zapłać wszystkim, którzy modlili się w intencji rekolekcji wspierając nas i prosząc o dobre owoce naszej posługi.

Prosimy o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Najświętszej nad nami  na dalszą służbę w poradniach życia rodzinnego, w naszych małżeństwach i rodzinach. Za wszelkie dobro otrzymane wszystkim składamy serdeczne Bóg zapłać.

 Chwała Panu i Maryi.