Na stronie :
Archiwa
Kalendarz
Kwiecień 2019
P W Ś C P S N
« Mar   Maj »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Odwiedziło nas
Darmowy licznik odwiedzin

Rekolekcje dla młodych małżeństw i narzeczonych

„Poślubić się jest pięknie ale i zobowiązująco”

Ta myśl towarzyszyła przez trzy dni wspólnych ćwiczeń rekolekcyjnych młodym małżeństwom i narzeczonym w Ośrodku Caritas w Myczkowcach. Rekolekcje odbyły się w dniach 29 – 31 marca i uczestniczyło w nich ponad 130 osób. Po raz pierwszy w ten niezwykły czas wielkiego postu małżeństwa z dziećmi oraz spora grupa narzeczonych uczestniczyła w tego typu rekolekcjach. Program dla  małżonków i narzeczonych, konferencje, adoracje , eucharystię prowadzili kapłani o. Wiesław Krupiński i ks. Bogdan Janik. Niemała gromadka dzieci i młodzieży to spore wyzwanie dla pań i opiekunek które z wielkim poświęceniem organizowały im zajęcia, swoją pomysłowością i energią zadziwiały nie tylko swoich podopiecznych. Pozwoliło to małżonkom wspólnie poświęcić czas na modlitwę i wspólne przebywanie we dwoje. A był to czas  niezwykły i błogosławiony gdyż Pan Bóg w swojej ogromnej dobroci obdarował nas nie tylko przepiękną wiosenną pogodą, ale sprawił że ta pogoda zagościła także w naszych sercach – niech dobry Pan będzie na wieki uwielbiony i Matka Najświętsza za ten niezwykły dar.

Rekolekcje rozpoczęliśmy w piątek od eucharystii sprawowanej przez o. Wiesława Krupińskiego i Ks. Bogdana Janika. Po mszy św. małżonkowie i narzeczeni zgłębiali tajemnicę sakramentu małżeństwa wsłuchując się w konferencje:” Ślubuję Ci miłość… Małżeństwo wspólną drogą do nieba„, a dzieci i młodzież uczestniczyła w swoich zajęciach.

Sobotę rozpoczęliśmy od bloku konferencji wygłoszonych dla nas przez o. Wiesława. Najpierw cierpliwość tzn: „Miłość cierpliwa jest czyli cierpliwa praca nad sobą”, głęboka konferencja która podprowadziła nas pod kolejny temat:” Dlaczego powstają konflikty i jak je rozwiązywać?” a potem oczywiście temat rzeka: „ Jak wychowywać, by nie popełniać błędów?”. Tematyka konferencji miała swoje odzwierciedlenie w po obiednym odpoczynku i czasie tylko dla rodziny, bo żeby dobrze wychować młodego człowieka, trzeba przy nim być tzn: mieć dla niego czas.

Kiedy już minął czas odpoczynku przyszła pora aby wspólnie obejrzeć bardzo ciekawy i wymowny film, który wzbudził wiele pozytywnych emocji a po nim uczestniczyliśmy w eucharystii na której o. Wiesław pochylił się nad naszymi małżeństwami dotykając tematu   „ Czy dajemy Panu Bogu szansę w naszym małżeństwie?”  Podczas tej mszy świętej wychwalaliśmy Pana Boga za wszystkie łaski i dary które od Niego otrzymaliśmy. Nasze pociechy chwaliły Pana Boga swoim śpiewem jak umiały.

Po kolacji spotkaliśmy się w kościele na wspólnym uwielbieniu i dziękczynieniu   Ojcu Niebieskiemu i Królowej Matce Pięknej Miłości. Wraz z zespołem „Światło Uwielbienia”   jeszcze raz dziękowaliśmy za dar sakramentu małżeństwa, za siebie nawzajem, za nasze dzieci, za narzeczonych. Polecaliśmy nasze rodziny Bożej Opatrzności.  Głębokim przeżyciem było dla wszystkich indywidualne błogosławieństwo każdej rodziny i pary narzeczeńskiej Najświętszym Sakramentem przed którym stawaliśmy w pokorze prosząc Dobrego Boga o umocnienie nas na dalszej drodze naszego małżeństwa, narzeczeństwa i aby dodał nam otuchy i odwagi w pokonywaniu codziennych słabości i trudności.

Rozpoczynając niedzielę dzień pański, pogłębialiśmy tematykę: „Odpowiedzialne rodzicielstwo czyli wychowanie do miłości” a po przerwie, dzieliliśmy się radością w sercu i we wspólnocie. Małżonkowie dzieląc się swoimi przeżyciami radościami ale i trudnościami, wielokrotnie mieli łzy w oczach wyrażając wdzięczność Panu Bogu i Matce Najświętszej że pozwolił im przeżyć – jak to nazwali – małżeńskie rekolekcje wielkopostne.

Zwieńczeniem tych głębokich przeżyć dla wszystkich uczestników było uczestniczenie w uroczystej Eucharystii połączone z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich w obecności dzieci. Małżonkowie stając naprzeciw siebie trzymając się za ręce i patrząc sobie głęboko w oczy wypowiadali słowa przysięgi małżeńskiej a później obdarowywali się całusem i żony otrzymywały od swoich kochanych mężów czerwone serduszka jako znak przypominający ich prawdziwą miłość o którą muszą codziennie wspólnie dbać i zabiegać.

Radosne zakończenie, rozdanie pamiątek i wspólna agapa uświadomiła nam wszystkim jak ważne jest wzajemne wspieranie się na tej  małżeńskiej  drodze, bo pomimo trudności które przeżywa każda rodzina, wiemy dobrze że mamy wspólny cel – zbawienie –  nas, naszej rodziny i wiemy że to wcale nie jest łatwa droga ale we wspólnocie jest o wiele łatwiej i mamy o kogo się wesprzeć.

Tutaj w Ośrodku Caritas króluje Królowa Matka Pięknej Miłości i to właśnie tutaj wezwała nas abyśmy uczyli się od Niej tej prawdziwej miłości – pokornej, cierpliwej, łaskawej, cichej bo właśnie tego nam najbardziej potrzeba by być dla siebie wsparciem i oparciem aż do końca życia i oto Cię prosimy Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci.