Na stronie :

Archiwa

Kalendarz

Lipiec 2019
P W Ś C P S N
« Cze    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Odwiedziło nas

Darmowy licznik odwiedzin

Nasze inicjatywy

Oddział Przemyski Stowarzyszenia, razem ze środowiskami lokalnymi, wystąpił do Prezydenta Miasta Przemyśla z inicjatywą zorganizowania na terenie miasta Przemyśla miejsca pamięci wszystkich nienarodzonych dzieci. W miarę naszych możliwości deklarowaliśmy współpracę i zaangażowanie w realizację tego przedsięwzięcia. W związku z tym zostaliśmy zaproszeni przez Urząd Miasta Przemyśla do udziału w pracach Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Cmentarzy Przemyskich. Uczestniczymy w dorocznej kweście na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na cmentarzach przemyskich. Realizacja budowy planowanego wcześniej pomnika dzieci utraconych z różnych względów nie doszła do skutku. W to miejsce pojawiła się propozycja budowy grobowca dla tych dzieci. Było to związane z faktem, że w szpitalu w Przemyślu niektóre matki pozostawiły ciała dzieci po poronieniu w zakładzie patomorfologii. Personel szpitala wraz z Księdzem Kapelanem podjął decyzję, że te dzieci zostaną pochowane na cmentarzu. Ksiądz Kapelan zwrócił się do Wydziału Duszpasterstwa Rodzin z prośbą o pomoc w zorganizowaniu tego zbiorowego pogrzebu. Urząd Miasta udzielił pomocy finansowej w przygotowaniu grobowca na cmentarzu na Zasaniu w Przemyślu. Pogrzeb dzieci zmarłych przed narodzeniem odbył się w kwietniu 2013 r. i 25 marca 2014 r. O tym fakcie zostali poinformowani członków Stowarzyszenia. Trwają comiesięczne czuwania modlitewne w obronie życia, małżeństwa i rodziny. Odbywają się one teraz 25 dnia miesiąca w kościele pw. Świętej Trójcy. Oprócz tego w każdy drugi wtorek miesiąca odbywają się czuwania modlitewne w Szpitalu Wojewódzkim w Przemyślu w intencji poszanowania życia ludzkiego.

Stowarzyszenie przejęło młodzieżowy „Klub nad Sanem”, który mieści się w Przemyślu przy ul. Klasztornej 1. Członkowie Stowarzyszenia pełnią dyżur prowadząc różne zajęcia oraz udzielając korepetycji. Jest to także miejsce spotkań Zarządu.

Zorganizowaliśmy w Miejscu Piastowym  dwie tury warsztatów dla małżonków (całych rodzin) pt.”Szczęśliwe małżeństwo = szczęśliwa rodzina”. Warsztaty w dniu 8 sierpnia prowadziła p. Lucyna Montusiewicz, zaś w 3 października prowadzili p. Beata i Andrzej Guzikowie. Opiekę duchową sprawowali ks. dr Roman Wawro i ks. dr Marek Machała. W warsztatach wzięło udział ponad 250 osób. Warsztaty październikowe zostały dofinansowane przez ROPS w Rzeszowie.

Wraz z Duszpasterstwem Rodzin w dniu 10 października zorganizowaliśmy spotkanie małżonków świętujących w tym roku jubileusze małżeńskie. Inspiracją do rozpoczęcia takiej formy spotkań było 50-lecie Duszpasterstwa Rodzin w Polsce. Ta piękna uroczystość odbyła się w Jarosławskiej Kolegiacie – sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin. Uświetnili ją swoją obecnością Jubilaci z różnym stażem małżeńskim, abp Józef Michalik, Prof. Bogdan Chazan. Spotkanie zakończył rodzinny piknik. Podjęta inicjatywa spotkała się z dużym uznaniem uczestników, więc planowana jest jej kontynuacja w kolejnych latach.

 

25 października 2007 w Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli w Przemyślu zorganizowaliśmy konferencję naukową nt.Płodowy Zespół Alkoholowy/FAS – co o nim wiesz. Patronat honorowy objął Prezydent Miasta Przemyśla. Zaproszenie otrzymali lekarze rodzinni, pediatrzy, lekarze ginekolodzy i położnicy, położne, zwłaszcza prowadzące zajęcia w szkołach rodzenia, nauczyciele, nauczyciele wychowania do życia w rodzinie, pedagodzy, kadra pedagogiczna uczelni i szkół medycznych, wykładowcy wyższych uczelni i szkół pomaturalnych dla pracowników socjalnych, kuratorów, pedagogów i do innych zawodów bezpośredniego kontaktu z klientem/rodziną, pracownicy świetlic socjoterapeutycznych i opiekuńczo – wychowawczych, pracownicy pomocy społecznej, kuratorzy, radni zwłaszcza z Komisji Zdrowia, Edukacji, Polityki Społecznej itp., urzędnicy z gminy odpowiedzialni za sprawy związane ze zdrowiem i szeroko rozumianą politykę społeczną, członkowie gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, dzielnicowi i inni policjanci mający kontakt z rodzinami, duchowni różnych wyznań, zwłaszcza prowadzący kursy przedmałżeńskie, pracownicy poradni lecznictwa odwykowego, dyżurni punktów konsultacyjnych i telefonów zaufania, pracownicy Ośrodków Interwencji Kryzysowej i innych miejsc bezpośredniego kontaktu z klientem, przedstawiciele organizacji pozarządowych, zwłaszcza stowarzyszeń abstynenckich, lokalne media. Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem.