Pogrzeb Dzieci Nienarodzonych
„ Pan powołał mnie od poczęcia, od łona matki nazwał mnie po imieniu” (Ks. Iz. 49;1)
Rodzice macie prawo do godnego pochówku waszego dziecka
Prawo zapewnia nam możliwość godnego pochówku człowieka, także tego Małego, które zmarło przed swoimi narodzinami. Trudności, z jakimi rodzice zderzają się w szpitalach, urzędach, a czasem i w parafiach pochodzą z niewiedzy.
MINI PORADNIK dla rodziców, których dziecko zmarło przed urodzeniem.
Dziecko, które umiera w którymkolwiek momencie swojego życia, choćby przed narodzinami, jest takim samym człowiekiem, jak Ty czy ja.
Należy się szacunek, godne traktowanie a zatem i godny pochówek.
Dziecko martwo urodzone ma prawo do pogrzebu.
Prawo zapewnia nam możliwość godnego pochówku dziecka, także tego, które zmarło przed swoimi narodzinami.
W niniejszym opracowaniu podane są informacje pomocne rodzicom dla pochowania ich dziecka.
Kroki postępowania.
Formalności w zakładzie opieki zdrowotnej ( szpital, przychodnia )
- W przypadku gdy dziecko urodziło się martwe, rodzice mogą odebrać jego ciało za pośrednictwem firmy pogrzebowej.
- Niezależnie od długości trwania ciąży, pracownik szpitala powinien wystawić pisemne zgłoszenie urodzenia dziecka martwego. Szpital ma obowiązek przekazać zgłoszenie do Urzędu Stanu Cywilnego w terminie 3 dni.
- Dokument ten nie jest dokumentacją medyczną, dlatego nie ma w nim zastosowania rozróżnienie na poronienie i poród przedwczesny. W świetle prawa polskiego są to zawsze narodziny dziecka.
- Przy wypisywaniu zgłoszenia urodzenia należy pamiętać, że wszystkie rubryki muszą być wypełnione tzn. musi być bezwzględnie wpisana płeć dziecka, określenie długości trwania ciąży, waga i długość dziecka.
- W przypadku, gdy nie można określić płci dziecka, szpital wystawia kartę zgonu do celów pochówkowych. Na jej podstawie rodzice mogą pochować dziecko na cmentarzu, na własny koszt.
- Jeśli tego nie uczynią, ciało dziecka zostanie pochowane we wspólnej mogile na cmentarzu.
Rejestracja w Urzędzie Stanu Cywilnego
W przypadku wydania przez szpital pisemnego zgłoszenia urodzenia dziecka w celu rejestracji dziecka w USC, rodzice lub jedno z nich, ( jeśli są małżeństwem) stawiają się w urzędzie. Do USC należy zabrać ze sobą:
- Zgłoszenie urodzenia,
- Dowody osobiste,
- Akt małżeństwa lub akt urodzenia ( dla matki panny),
- Akt małżeństwa z adnotacją o rozwodzie ( dla rozwódki),
- Akt zgonu dla współmałżonka ( dla wdowy).
– Aktów nie trzeba przedkładać, jeżeli są sporządzone w tym samym urzędzie, gdzie rejestrujemy urodzenie.
– Urząd Stanu Cywilnego sporządza akt urodzenia z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe i wydaje ·rodzicom 3 odpisy zupełne ( nie wystawia się aktu zgonu).
Formalności pogrzebowe
Obecnie rodzice mają prawo pochować swoje dziecko, które urodziło się martwe bez względu na czas trwania ciąży.
Jednak pochowanie dziecka w trybie art. 11 ust. 5a ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych tj. w przypadku, gdy lekarz nie wyda pisemnego zgłoszenia urodzenia dziecka, tylko wystawi kartę zgonu do celów pochówkowych, pochówek dokonywany jest na koszt własny rodziców.
W tym przypadku matka dziecka nie otrzymuje urlopu ani zasiłku macierzyńskiego, nie wypłacany jest również zasiłek pogrzebowy.
Jeśli rodzice rezygnują z tego prawa, obowiązek pogrzebu spada na gminę właściwą ze względu na miejsce zgonu ( art. 10 ust. 3 ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych).
Warto pamiętać, że prawo do pochowania zwłok ma każdy, kto się do tego dobrowolnie zobowiąże.
Dziecko może zostać pochowane w grobie rodzinnym lub zbiorowym grobie na cmentarzu.
Takie miejsce znajduje się również w Krośnie przy Pomniku Dzieci utraconych.
W parafii, – jeśli rodzice pragną pogrzebu katolickiego – zgłaszają się odpisem zupełnym aktu urodzenia lub kartą zgonu i proszą o pogrzeb dziecka nieochrzczonego.
Rytuał pogrzebowy przewiduje pogrzeb w obecności ciała dziecka.
Formalności związane ze świadczeniami.
- ZUS powinien wypłacić rodzicom lub osobom, które pochowały dziecko zasiłek pogrzebowy po przedłożeniu stosownego wniosku i odpisu aktu urodzenia z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe.
- Kodeks Pracy przewiduje 8-tygodniowy urlop macierzyński dla pracownicy, której dziecko urodziło się martwe. Realizacja tego uprawnienia uwarunkowana jest od sporządzenia aktu urodzenia dziecka w USC.
- Tak zwane becikowe nie przysługuje.
Firmy ubezpieczeniowe.
Niekiedy firmy ubezpieczeniowe odmawiają wypłaty odszkodowania z tytułu ubezpieczenia na wypadek urodzenia martwego dziecka na podstawie medycznego rozróżnienia, iż przed 22. tygodniem życia dziecka nie ma narodzin, ale jest poronienie. Jeśli podobna klauzula nie została umieszczona w warunkach ubezpieczenia, odmowa taka jest bezprawna, gdyż zgodnie z obowiązującym prawem wiek dziecka nie ma znaczenia dla stwierdzenia jego narodzin.
W Polsce rocznie w wyniku poronień umiera około 40 tysięcy dzieci. Martwych urodzeń odnotowuje się około 10 tysięcy rocznie.
To chłodne statystyki, za którymi kryją się ogromne emocje i cierpienie, a przede wszystkim zalane łzami pytanie: „dlaczego ? ”
„Dzień Dziecka Utraconego ” obchodzony jest w wielu krajach, w tym także w Polsce: 15 października.
Różne prawne regulacje i praktyczne działania są opisane na stronach internetowych:
Warto w razie potrzeby szukać u nich pomocy.