Przydatne informacje dotyczace edukacji seksualnej i zdrowotnej.
1. Podstawy programowe
- Projekt podstawy programowej przedmiotu „Edukacja zdrowotna” dla klas IV–VIII SP oraz szkół ponadpodstawowych
- obecna podstawa programowa przedmiotu „Biologia” dla klas IV–VIII SP
- podstawa programowa „Wychowania do życia w rodzinie” dla IV–VIII SP
- podstawa programowa „Wychowania do życia w rodzinie” dla szkół ponadpodstawowych
2. Opinię ekspercką Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej
3. Artykuły o edukacji seksualnej i zdrowotnej, które ukazały się w miesięczniku “Wychowawca”:
- Edukacja seksualna – tak, ale jaka?
- Miłość i seksualność. Warto rozmawiać
- MEN, O! (Ministerstwo Edukacji Niemych Obywateli)
4. Numery miesięcznika “Wychowawca” poświęcone edukacji seksualnej i zdrowotnej:
- Marzec 2024 – Pozytywny pro-life – 25 lat (artykuł Hanny Dobrowolskiej)
- Marzec 2022 – Edukacja seksualna
Kontrowersje wokół edukacji zdrowotnej – głos ekspertów w Sejmie RP
W dniu 18.12.2024 odbyło się połączone posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Życia i Rodziny pod przewodnictwem posła Piotra Uścińskiego oraz Parlamentarnego Zespołu ds. Ochrony Życia i Zdrowia Polaków pod przewodnictwem posła Romana Fritza. Posiedzenie poświęcone było kontrowersjom wokół edukacji zdrowotnej i zabrali w nim głos liczni eksperci: lekarze, psychologowie, dydaktycy, eksperci oświatowi, nauczyciele, pedagodzy i prawnicy.
W pierwszej części posiedzenia dr n. med. Dorota Łucja Jarczewska, prezes Instytutu Myśli Pro-Life oraz dr n. med. Dorota Sienkiewicz, prezes Polskiego Stowarzyszenia Niezależnych Lekarzy i Naukowców zwróciły uwagę na niedostatki nowego przedmiotu w kwestiach zdrowotnych, udowadniając z perspektywy praktyki lekarskiej i naukowej, że efektem edukacji zdrowotnej będzie obniżenie poziomu zdrowia młodych Polakówprzez rozbudzanie seksualne, prowadzące do wcześniejszej inicjacji seksualnej,przez generowanie przewlekłego stresu u nieprzygotowanych do przedstawianych treści dzieci.
Następnie Agnieszka Marianowicz-Szczygieł, prezes Fundacji Instytutu Analiz Płci i Seksualności „Ona i On”, członek Zarządu Gł. Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich, zwróciła uwagę na to, że należy mówić o wychowaniu do dorosłego życia, a nie o edukacji seksualnej, gdzie seksualność traktuje się w sposób wyizolowany. Przedstawiła wady prawne, formalne, organizacyjne, koncepcyjne, metodologiczne i metodyczne, merytoryczne i etyczne proponowanych przez MEN rozwiązań.
Continue reading