Błogosławieństwo narzeczonych
Błogosławieństwo Rodziców – w jaki sposób pobłogosławić Młodych przed ślubem?
Według tradycji błogosławieństwo odbywa się w domu rodzinnym Panny Młodej. Jest ono chyba najbardziej symbolicznym wydarzeniem w dniu ślubu.
Błogosławieństwo Boga to wsparcie, jakiego Stwórca udziela swemu stworzeniu. Błogosławieństwo pochodzi od Boga – nawet jeśli tymi, którzy je wypowiadają, są ludzie. Dar Bożego błogosławieństwa oznacza pomyślność i rozwój, życie w pokoju i pełni, i to zarówno w wymiarze materialnym, jak i duchowym.
Przez otrzymanie błogosławieństwa Rodziców, Nowożeńcy rozpoczynają swoją wspólną nową drogę. Błogosławieństwo to najczęściej ogromne przeżycie przede wszystkim dla Rodziców. Co powiedzieć swoim dzieciom w tym szczególnym momencie, wchodzącym na nową drogę życia podpowiemy poniżej, zamieszczając materiał zebrany w sieci. Błogosławieństwo Rodziców dla Młodej Pary to nie tylko piękny zwyczaj polskiej tradycji. Osoby wierzące wiedzą, jak ważnym wydarzeniem jest rodzicielskie błogosławieństwo. Ważnym nawet dla tych, których wiara jest słabsza. Słowa wypowiadane przez Rodziców wpływają na całe ich małżeństwo. Rodzice błogosławią Młodej Parze, by Bóg miał ich w swojej opiece, by Matka Boża wstawiała się za nimi, by święci patroni o nich nie zapomnieli…
Moc rodzicielskiego błogosławieństwa
Rodzice są na ogół bardzo przychylnie nastawieni do małżeństwa swych dzieci i z reguły życzą im jak najlepiej. Dobrze jednak, by te życzenia wypowiedzieli w formie błogosławieństwa – bowiem samo domniemanie rodzicielskiej życzliwości błogosławieństwa nie zastąpi. Zdarzają się niestety przypadki inne, gdy rodzice obawiają się o wybór swych dzieci i woleliby, by się nie wiązały. Wtedy Młoda Para powinna tym bardziej prosić, domagać się, rodzicielskiego błogosławieństwa. I powinno ono nastąpić w odpowiedni sposób – w każdym razie nie tylko w formie życzeń składanych po ceremonii ślubu.
Na wagę rodzicielskiego błogosławieństwa dla Młodej Pary szczególnie mocno zwracają uwagę księża egzorcyści. Podkreślają bowiem, jak często mają do czynienia z opętaniami ludzi i małżeństw, których rodzice nie pobłogosławili, a przeciwnie, które przeklęli. Moc rodzicielskiego błogosławieństwa jest tak duża, ponieważ pokrewieństwo między rodzicami i dziećmi jest tak bliskie. Wreszcie – dla osób biorących ślub w Kościele, czyli tych, które wiążą się przed Bogiem – Boże błogosławieństwo po prostu powinno być istotne…
Krzyżyk, kropidło, kwiaty
Błogosławieństwo Młodej Pary powinno mieć miejsce w domu rodzinnym jednego z przyszłych małżonków, najczęściej Panny Młodej lub – w przypadku ceremonii organizowanej poza miejscem zamieszkana, np. w hotelu, czyli zanim Młoda Para uda się na miejsce ślubu. Powinni być obecni oboje rodzice ze strony Panny Młodej jak i Pana Młodego, wszyscy odświętnie ubrani i gotowi już na ślub. Mogą być także obecni chrzestni Młodej Pary, nawet rodzeństwo i każdy z nich może udzielić błogosławieństwa. Ważne jest także, by i miejsce błogosławieństwa było odpowiednie, także ładne, najlepiej po prostu przygotowane specjalnie na tę okazję. Na stole przykrytym czystym obrusem postawić należy pasyjkę, przy niej wodę święconą i kropidło, a także kwiaty. Niekiedy Młoda Para zamawia nawet u kwiaciarzy dodatkowy niewielki bukiecik ślubny właśnie do udekorowania stołu na czas błogosławieństwa.
Bądźcie szczęśliwi i żyjcie w pokoju
Błogosławieństwo Rodziców nie jest skodyfikowane, toteż Rodzice i Młoda Para mają pewną swobodę wyboru formy, w jakiej ono nastąpi. Niekiedy Młoda Para klęka przed Rodzicami prosząc o błogosławieństwo – po prostu mówiąc: „prosimy Was o błogosławieństwo” – można jednak podczas tej prośby także stać. Rodzice, każdy po kolei, powinni wypowiedzieć słowa błogosławieństwa, które mogą brzmieć np.: „Na nową drogę życia błogosławię was w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen. Bądźcie szczęśliwi i żyjcie w pokoju”. Można jednak pobłogosławić Młodych w prostszy sposób: „Niech Bóg wam błogosławi, Matka Boża otacza opieką, byście mieli szczęśliwą rodzinę i długie życie”.
Podczas życzeń Rodzice mogą uczynić na czole dzieci znak krzyża. I na pewno powinni to zrobić, gdy błogosławieństwo odbywa się poza domem, gdzie nie ma ani pasyjki ani wody święconej. Natomiast podczas błogosławieństwa w domu, po wypowiedzeniu formuły, Rodzice powinni podać Młodej Parze do ucałowania krzyżyk i pokropić wodą święconą. Rodzicielskie błogosławieństwo jest bardzo wzruszającym momentem i to dla wszystkich – często łzy kręcą się nie tylko w oku Panny Młodej, ale nawet i obu ojców Pary Młodej, dlatego najlepiej ograniczyć się do krótkiej ceremonii, paru zdań i ucałowania krzyża. A opieką i tak otoczy sam Bóg i Matka Boża, i wszyscy święci.
Nie zawsze wiadomo w jaki sposób pobłogosławić dzieci stojące u progu nowego, wspólnego życia…
Prezentujemy Wam zebrane z archiwów Starościn oraz z przestrzeni Internetowej teksty błogosławieństw, wierszyki i rymowanki na tę okoliczność. Mamy nadzieję, że pomogą w tej wzruszającej i doniosłej chwili:
1.
Udzielam Wam błogosławieństwa na nową drogę życia, bądźcie szczęśliwi i żyjcie w pokoju.
2.
Boże dobry Nasz Ojcze pobłogosław te Nasze dzieci, które złączyłeś w miłości, Niech będą dla Świata obrazem miłości Chrystusa i Kościoła, dozwól im razem dożyć szczęśliwej starości i obdarz potomstwem, a błogosławieństwo Twoje Boże Ojcze, Synu Boży i Duchu Święty niech im towarzyszy i pozostanie z nimi na zawsze .
3.
Jako wasi rodzice cieszymy się, że odszukaliście siebie i odkryliście wielki skarb miłości, jaki Pan Bóg wlał w serce każdego z was. Akceptujemy Waszą wolę i pragniemy Wam jako narzeczonym udzielić naszego błogosławieństwa.
4.
Kochani Młodzi przybywam do was w te głosy,
Aby wasze imiona brzmiały pod niebiosy.
A więc do was się zwracam mili goście,
O błogosławieństwo dla Młodej Pary proście.
Niech im na nowej drodze życia świat pokorny będzie.
Rodzice swą córkę w obcy dom wydają,
Jak Pan Bóg Ewę Adamowi w raju.
Szczerze ją wychowali, pilnowali jak źrenicę w oku
Teraz od was odchodzi, nie wzbraniajcie jej w progu
Teraz do was się zwracam Państwo Młodzi
Pomyślcie, czym będziecie po chwili.
Może los was ciężki spotka, a może ominie.
Wychodźcie, padajcie rodzicom do stóp.
Całujcie im ręce, nogi
Bo wstępujecie w dom Boży, na stopnie ołtarza
I nikt was nie rozłączy, aż przy progu cmentarza.
5.
Kochane Dzieci, przyjmijcie błogosławieństwo waszych Rodziców, niech ono Wam towarzyszy na drodze wspólnego życia. Maryja, Matka pięknej miłości niechaj otacza Was swoją opieką. W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.
Panie Boże, Dobry Nasz Ojcze, pobłogosław te nasze dzieci, które złączyłeś w miłości. Niech będą dla świata obrazem miłości Chrystusa i Kościoła. Dozwól im razem dożyć szczęśliwej starości i obdarz potomstwem, a błogosławieństwo Twoje, Boże Ojcze, Synu Boży i Duchu Święty niech im towarzyszy i pozostanie z nimi na zawsze. Amen.
Trzecia forma błogosławieństwa
Ojciec Chrzestny Iub Starosta:
Pobłogosław Ojcze, pobłogosław Matko tych, którzy za chwilę klękną tu przed Wami, by Was wspólnie poprosić o błogosławieństwo, którym pragną cieszyć się przez całe życie. Wyście ich zrodzili i wychowali, troszczyli się razem o ich zdrowie, o ich naukę i dobre wychowanie. Dziś w dzien. zaślubin dziękują Wam za wszystko i proszą o błogosławieństwo.
Młodzi klękają i mówią:
Pobłogosław więc Ojcze, pobłogosław Matko tych, którzy przed Wami wzruszeni klęczą i proszą o faski Boga, które spłyną na nas przez Wasze rodzicielskie ręce.
Rodzice wyciągają prawe dłonie nad głowami dzieci. Któreś z Rodziców czyta:
Panie Boże, dobry nasz Ojcze, pobłogosław te nasze Dzieci, które złączyłeś w miłości. Niech będą dla świata obrazem miłości Chrystusa i Kościoła. Dozwól im razem dożyć szczęśliwej starości i obdarz potomstwem, a błogosławieństwo Twoje niech im stale towarzyszy i pozostanie z Nimi na zawsze. Amen.
Dzieci, żyjcie zgodnie i bądźcie dla siebie najlepszymi przyjaciółmi. Może Wam wszystkiego zabraknąć, byle nie wzajemnej dla siebie miłości. A ja Wam z serca błogosławię w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.
Każde z Rodziców kreśli znak krzyża na czołach dzieci, dodając np. słowa:
Troszczcie się o siebie, żyjcie w zgodzie, Umiejcie siebie rozumieć.
6.
Boże dobry Nasz Ojcze pobłogosław te Nasze dzieci, które złączyłeś w miłości. Niech będą dla Świata obrazem miłości Chrystusa i Kościoła, pozwól im razem dożyć szczęśliwej starości i obdarz potomstwem, a błogosławieństwo Twoje Boże Ojcze, Synu Boży i Duchu Święty niech im towarzyszy i pozostanie z nimi na zawsze.
7.
Pan Młody lub Panna Młoda, tymi lub podobnymi słowami prosi rodziców obojga stron o błogosławieństwo:
Kochani Rodzice! Jesteśmy głęboko przekonani, że bez Waszego błogosławieństwa nie możemy dostąpić błogosławieństwa Bożego. Dlatego prosimy, abyście zechcieli nam pobłogosławić na nową drogę życia we wspólnocie małżeńskiej.
Przyjęło się, że przed przystąpieniem do rodzicielskiego błogosławieństwa, Młoda Para powinna uklęknąć. Wtedy jedno z rodziców przewodnicząc obrzędowi błogosławieństwa mówi:
Wszechmogący Boże, najlepszy nasz Ojcze! Bądź uwielbiony za miłość, którą wzbudziłeś w naszych sercach. Prosimy Cię pobłogosław …..(imię Panny Młodej)…. i …(imię Pana Młodego)…, których złączyłeś w Twojej miłości. Niech będą dla świata żywym obrazem miłości Chrystusa i Kościoła. Dozwól im razem doczekać szczęśliwej starości i obdarz potomstwem, a błogosławieństwo Twoje, Boże Ojcze, Synu Boży i Duchu Święty, niech zstąpi na nich i pozostanie na zawsze. Amen.
Młoda Para klęczy, rodzice podchodząc pojedynczo, składają im życzenia, kropią wodą i dają do pocałowania krzyż. Do błogosławieństwa mogą przyłączyć się inne osoby: rodzeństwo, dziadkowie i chrzestni.
8.
Drogie dzieci polecam Was i Waszą miłość pod opiekę Matki Boskiej i z serca Was błogosławię.
W Imię Ojca, Syna i Ducha Świętego.
9.
Drogie dzieci
Na drodze życia są światła i mroki,
Raz szczęście jasne, raz smutek głęboki,
Ale gdy razem się idzie we dwoje. Łatwiej się znosi nawet ciężkie znoje .
Więc błogosławimy was drogie dzieci życząc wam szczęścia, radości i wiecznej miłości.
10.
Kochana (imię Panny Młodej),
Przez wiele lat mieszkałaś z nami.
Dzisiaj staniesz u boku swego męża.
Przejmiesz troski o Wasz dom, o Wasze dzieci.
Bardzo pragnę byś była szczęśliwą żoną i matką.
Byś była wsparciem dla swego męża.
Kochane dzieci,
budujcie swe życie na mocnym fundamencie,
na wspólnej wzajemnej miłości,
wierności Bogu i jego przykazaniom.
Polecam Was Maryi – Matce Pięknej Miłości
i z serca Was błogosławię na nową drogę życia.
W imię Ojca i Syna i Ducha Św.
11.
Boże dobry Nasz Ojcze pobłogosław te Nasze dzieci, które złączyłeś w miłości.
Niech będą dla Świata obrazem miłości Chrystusa i Kościoła,
pozwól im razem dożyć szczęśliwej starości i obdarz potomstwem,
a błogosławieństwo Twoje Boże Ojcze, Synu Boży i Duchu Święty
niech im towarzyszy i pozostanie z nimi na zawsze.
12.
„Musicie być silni miłością,
która wszystko znosi,
wszystkiemu wierzy,
wszystko przetrzyma.
Tą miłością, która nigdy nie zawiedzie”
Jan Paweł II
13.
W dniu Waszego Ślubu przyjmijcie życzenia – Niech Wam Bóg kłopoty w wielką radość zmienia. Niech Was poprowadzi, ścieżki Wam prostuje, da chleb w obfitości, dziećmi obdaruje.
15.
BŁOGOSŁAWIEŃSTWO SYNA
Ojciec: Ukochany Synu. Od dziś Ty będziesz Mężem, Ojcem twej przyszłej rodziny. Buduj swe życie małżeńskie, rodzinne na mocnym fundamencie – na wspólnej, wzajemnej miłości i wierności Bogu i Jego przykazaniom. Niech błogosławi Cię Wszechmogący Bóg, który jest Miłością – Ojciec i Syn i Duch święty.
Syn: Amen
Ojciec kropi wodą święconą.
Matka: Ukochany Synu! Gdy Chrystus Pan połączy Cię sakramentalnym węzłem z Twoją Wybraną, będziecie dwoje jednym ciałem. Bądź dla swej żony dobrym mężem, dla Twych dzieci kochającym ojcem. Na tę nową drogę Twego życia błogosławię Cię: Błogosławieństwo Ojca i Syna i Ducha Świętego niech Ci towarzyszy w całym Twoim życiu.
Syn: Amen
Matka kropi wodą święconą.
BŁOGOSŁAWIEŃSTWO CÓRKI
Ojciec: Ukochana córko! Nadszedł czas, byś Ty, jak Twoja Matka, wzięła na siebie obowiązek założenia rodziny, urodzenia i wychowania nowego pokolenia. Córko! Niech Bóg Wszechmogący, Ojciec, Syn i Duch Święty napełni Cię swoją radością i błogosławi Tobie, Twemu mężowi i waszym dzieciom.
Córka: Amen
Ojciec kropi wodą święconą.
Matka: Moja Córko! Wiele lat mieszkałaś z nami, od dziś staniesz przy boku Twego męża, przejmiesz troskę o Wasz dom, o Wasze dzieci. Bardzo pragnę, byś była szczęśliwą żoną i matką, byś była oparciem dla Twego męża, radością dla Twych dzieci. Polecam Cię Maryi, Matce pięknej Miłości i z serca błogosławię Cię na nową drogę Twego życia – w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.
Córka: Amen
Następnie kropi córkę wodą święconą.
16.
Niech Bóg Wam błogosławi abyście idąc na wspólną drogę życia miłowali się wzajemnie stanowiąc jedno serce i jedną duszę. Dom, który założycie podtrzymujcie wspólnym wysiłkiem, nasze błogosławieństwo rodzicielskie niech Wam towarzyszy w każdym dniu Waszego życia
W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.
A gdy na ołtarzu zabłysną świece – proście
Matki Bożej, by Wam dobre życie dała.
Tego wam życzę ja i rodzina cała.
Szczęść Boże!