Na stronie :

Archiwa

Kalendarz

Sierpień 2019
P W Ś C P S N
« Cze    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Odwiedziło nas

Darmowy licznik odwiedzin

Katechezy przedmałżeńskie

Czym są i jak wyglądają katechezy przed małżeńskie?

Wiele przyszłych Par Młodych obawia się, że w trakcie nauk przedmałżeńskich będą im zadawane niedyskretne, osobiste pytania. Tymczasem takie kursy nie mają formy egzaminu, nie ma na nich kartkówek czy odpytywania. Cześć z nich bardziej przypomina wykłady, inne odbywają się na zasadzie grupy dyskusyjnej. Tematy, które poruszycie w trakcie rozmów dotyczą wielu spraw istotnych z punktu widzenia przyszłego małżeństwa. Ich celem jest przygotowanie was do wspólnego życia. W trakcie dyskusji i wykładów na naukach przedmałżeńskich poruszycie kwestie związane między innymi z przeszkodami w zawarciu małżeństwa, omówicie scenariusz liturgii sakramentu małżeństwa, przyczyny rozpadu związków, obowiązki małżonków wobec siebie oraz icc3_czy_przyjazn_miedzy_kobieta_a_mezczyzna_h prawa. Katechezy przed małżeńskie to często także spotkania ze specjalistami z zewnątrz: psychologami i mediatorami, którzy przeprowadzą zajęcia z asertywności, sposobów rozwiązywania konfliktów, radzenia sobie ze stresem, czy psychiki dziecka. Po zakończeniu katechez przedmałżeńskich otrzymacie zaświadczenie. Należy je dostarczyć do parafii, w której będziecie brali ślub.

Jak długo ważne jest zaświadczenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich?

Otóż nie ma żadnego terminu ważności. Jeśli z jakiegoś powodu będziecie musieli przełożyć ślub, to dokument będzie uznawany nawet po kilku latach.

Kiedy się zapisać i ile trwają katechezy przed małżeńskie?

Z decyzją o zapisaniu się na katechezy przed małżeńskie nie powinniście zwlekać zbyt długo. Należy wziąć pod uwagę, że nie są one organizowane non stop, a co jakiś czas. W zależności od parafii … . Może się zdarzyć tak, że na zajęciach będzie brakowało wolnych miejsc i na kolejne będziecie musieli czekać kilka miesięcy, a wtedy może być już za późno.

Ile trwają katechezy przed małżeńskie?

Tu też nie ma żelaznej reguły. Zazwyczaj są to dwa miesiące. Zajęcia odbywają się przeważnie raz, dwa razy w tygodniu i trwają około dwóch godzin. Chociaż jak od każdej reguły, także i od tej istnieją odstępstwa. Bywają katechezy przed małżeńskie trwające miesiąc, a także takie, na które trzeba poświęcić trzy miesiące. Zdarzają się też sytuacje, gdy zaświadczenie o odbyciu katechez przedmałżeńskich dostaniecie po kilku spotkaniach. Wszystko zależne jest od księdza czy katechety prowadzącego katechezy.
Jeśli katechezy są organizowane w parafii, w której odbędzie się wasza ceremonia, nie ma obowiązku, aby właśnie tam podchodzić do katechez przedmałżeńskich. Możecie z nich skorzystać także w innej miejscowości.

 


Dla osób zapracowanych lub tych, które mieszkają w innym kraju, a ślub chcą wziąć w Polsce i nie mogą tu przyjechać na kilka tygodni, istnieje opcja weekendowych katechez przedmałżeńskich.
W naszej Archidiecezji Przemyskiej są organizowane katechezy przedmałżeńskie w formie weekendowej w :

 

Ośrodek Wypoczynkowo – Rehabilitacyjny CARITAS Myczkowce

Myczkowce 10A, 38-623 Uherce Mineralne

tel. 724 342 610 www.myczkowce.org.pl

 

Dom Rekolekcyjny w Rzepedziczystosc8  
Rzepedź 72
38-542 Rzepedź
(13) 46 78 450 www.dr-rzepedz.pl

 

Katolickie Centrum Wspierania Rodziny i Pieczy Zastępczej w Krośnie
38-401 Krosno
ul. Ks. Decowskiego 41
tel/fax. 13 431 19 85
tel. kom. 509 675 153 www.katolickiecentrumkrosno.pl